Этно-фольклорная группа “Кубыз” представляет

НАРДУГАН у башкир традиционный праздник, посвященный Солнцу проводился 2 раза в год. Зимний Нардуган, знаменующий начало увеличения продолжительности дня, приходился на период с 25 декабря по 5 февраля и совпадал с самыми морозными днями.
Нардуған — йыл аҙағында, ҡышҡы ҡояш торошо (иң ҡыҫҡа көн) үткәс башҡорттарҙың һәм башҡа халыҡтарҙың борондан килгән йола байрамы. 25 декабрҙә башланып 5 февралгә тиклем дауам итә. Исеме боронғо төрки «нар» (нур) һәм «дуған» (тыуған) һүҙҙәренән килеп сыҡҡан. Нур тыуған, Ҡояш тыуған тигәнде аңлата.
Нардуған байрамында уҙған йылдағы иң иҫтәлекле ваҡиғаларҙы иҫкә алып, алдағы йылға матур теләктәр теләнә.